V čem se liší čerpadla do septiku? A jaké jsou jejich výhody?
S klasickým čerpadlem si při odčerpávání kalové vody nevystačíte, protože znečištěná voda vyžaduje mnohem výkonnější přístroj. Čerpadla do septiku by měla mít dostatečně velký výkon a průtok, ovšem záleží i na dalších parametrech, jako jsou vytíženost čerpadla a druh pohonu.
Povrchové, nebo ponorné čerpadlo?
Kalová čerpadla se rozdělují na ponorná a povrchová čerpadla, přičemž druhá zmíněná varianta je určena k práci na souši, jak už samotný název napovídá. Povrchové čerpadlo tedy nemůžete ponořit do vody a při jeho výběru byste se měli zaměřit především na maximální sací hloubku, která se pohybuje okolo 7 až 9 metrů. Počítejte s tím, že za výkonnější řešení si připlatíte.
Přijatelnější alternativou jsou ponorná čerpadla, jejichž využití je všestrannější. Protože se ponorné čerpadlo pokládá přímo do vody, je nezbytné, aby bylo vyrobeno z odolnějšího materiálu, neboť musí zvládnout i nápor znečištěné vody. Při výběru tohoto typu čerpadla neřešíte maximální sací hloubku, spíše se zajímáte o maximální ponornou hloubku. U zařízení byste se měli zaměřit mimo jiné na maximální výtlak a průtok. Požadované hodnoty záleží především na tom, kam potřebujete vodu vysát, jak moc je zatížený objekt se septikem a podobně.
Bez řezacích nástavců se kalové čerpadlo neobejde
U kalového čerpadla se setkáte s řezacími nástavci, protože odpadní vody obsahují i pevné nečistoty, které by se přes čerpadlo jen tak nedostaly. Úkolem těchto nástavců je rozdrtit dané částice a zajistit tak jejich odčerpání pryč.
Jaký pohon zvolit?
Sehnat se dají kalová čerpadla buď v benzínovém, nebo elektrickém provedení. U elektrického kalového čerpadla je ta výhoda, že jeho provoz je mnohem tišší, zároveň zařízení jako takové je lehké a úsporné. Problém však nastává s tím, že většinou v blízkosti septiku či jímky zdroj elektrické energie není, a potom na scénu nastupují benzínová kalová čerpadla, která se dají bez problémů použít kdekoliv.
- Vytvořeno dne .