Co je to mezigenerační obměna ve firmě? A jak probíhá?

mezigenerační obměna

V podnikatelském světě nastávají různé nenadálé situace. Jakmile se objeví zdravotní komplikace, nebo prostě začnete mít potřebu jít do penze, pochopitelně řešíte i to, komu předat svou společnost. Jestliže máte v rodině nástupce, jenž by mohl po vás převzít vedení, pak dojde k takzvané mezigenerační obměně. Co všechno zahrnuje? A jak vůbec probíhá.

Pokud se řekne mezigenerační obměna, jen málokdo si dokáže představit, o co se vůbec jedná. V podstatě je to předání společnosti mladším členům rodiny, a to tak, aby bylo zajištěno to, že bude rodinný majetek zachován pro další generace a pokolení.

Jak probíhá předání firmy v rámci rodiny?

I když se to nezdá, jedná se o velice náročný proces. V první řadě je nezbytné ujasnit si s členy rodiny priority. Odpovězte si na dvě základní otázky. Proč chcete firmu předat? Jaké výsledky očekáváte? Podle toho potom můžete nastavit strategii. Důvěra je pochopitelně na prvním místě, stejně tak byste měli být s nástupcem (či nástupci) k sobě loajální.

Nejprve je nezbytné založit potřebnou korporátní strukturu. Potom by měla být sepsána akcionářská dohoda, ve které jsou uvedeny práva a povinnosti jednotlivých členů rodiny. Zároveň by neměla být opomíjena interní komunikace, v rámci které je nezbytné nastavit nové postupy řízení a kontroly.

Při mezigenerační obměně se setkáte také s rodinnou ústavou, což je dokument, v němž je definována vize fungování rodiny v podnikatelském prostředí.

S mezigenerační obměnou vám pomůže SAMAK

Jestliže nemáte vůbec ponětí, jak mezigenerační obměnu pojat, co všechno zařídit, aby bylo předání na další generaci plynulé, obraťte se na společnost SAMAK. Jedná se o poradenskou skupinu, která vám pomůže nastavit správný přístup k mezigenerační obměně.

  • Vytvořeno dne .

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

S výběrem hostingu nám pomáhá: https://www.nejlepsi-webhostingy.cz