Výběr a parametry oběhových čerpadel

V kontextu s topnou sezonou a obecně topení se často zmiňujeme o oběhových čerpadlech. Dnes si povíme, k čemu slouží a na jaké parametry se zaměřit při jeho výběru, protože špatný výběr bude znamenat zimu v domě a zbytečné náklady navíc, což nikdo nechce. Na konci článku se podíváme na další obecné parametry čerpadel. Tak se pusťme do toho!

Co je to oběhové čerpadlo a na co se zaměřit při výběru?

Tyto čerpadla jsou specializované pro použití v topných systémech. Jejich prací je
zajišťování koloběhu vody v otopných systémech, nejčastěji tedy radiátorech. Rozhodli jste se koupit nové oběhové čerpadlo, měli byste znát odpověď na tyto otázky:

  1. Průtok a předpokládaná spotřeba vody?
  2. Jaké máte požadavky?
  3. Jakou má váš rozvod dopravní výšku?
  4. Jaký pohon má mít?

Pokud se obrátíte na specializovanou firmu, znáte odpověď na tyto otázky, měli byste vždy vybrat správné oběhové čerpadlo!

Další parametry čerpadel (obecně)

Průtok čerpadla

Tato hodnota se udává v m3/hod a udává kolik vody proteče čerpadlem na jednotku času. Skutečnou hodnotu vypočítáme tak, že přečerpaný objem vydělíme počtem minut, za který má být přečerpán, a nakonec vynásobí číslem 60. Jako optimální hodnota průtoku se považuje rozsah 2 až 4 m3/hod.

Ovládání čerpadla

V základu máme na výběr ruční a automatické ovládání, tedy zda si jej budu hlídat sám nebo naopak zda mi jej bude hlídat elektronika. Pokud se spokojíte s manuálem, nemusíte řešit nic jiného než čerpadlo, ve druhém případě však musíte investovat do domácí vodárny.

Typ čerpané vody

Dalším, ze základních parametrů je čistota čerpané vody. Čerpáme-li čistou vodu, problém žádn není, protože většina čerpadel je přizpůsobena právě tomuto účelu. O poznání horší je situace, když potřebujeme čerpat vodu znečištěnou, pro tento účel musíme použít kalová čerpadla. Aby se čerpadlo nezaneslo nečistotami, používají se sací koše nebo drtiče.

Dopravní výška

Tento parametr udává součet všech ztrát v potrubí a výškového rozdílu minimální úrovně hladiny čerpané kapaliny a odběrného místa. Požadujeme na konci přetlak, musíme k dopravní výšce také přičíst jeho hodnotu, tedy 1 bar = 10m výšky!

  • Vytvořeno dne .

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

S výběrem hostingu nám pomáhá: https://www.nejlepsi-webhostingy.cz