Jak funguje radar pro měření rychlosti

Kdo s čím zachází s tím také schází; své přátele si drž blízko, nepřátele ještě blíž; vžij se do kůže medvěda. Cokoliv, co vás přivedlo vyhledávat na internetu, jak funguje radar pro měření rychlosti jistě není čistá zvědavost. Vy se chcete vyhnout pokutám vy uličníci, že ano?

Musím vás zklamat, nevyhnete se jim.

Úsekové měření rychlosti.

Takové ty makety, pod kterými, když se poprvé instalovaly, jste profrčeli 120 a divili se, že je to v pohodě. Pak jste samozřejmě zahnuli na vedlejší a pár dnů jste čekali, jestli vám něco nedojde na poštu. No tyhle radary fungují trochu jinak. Zaznamenají přesný čas, kdy pod nimi jedete a až přijedete k radarům, které jsou umístěny o pár set metrů dále, tak ze dvou časů, které mají poznamenané vypočítají vaši průměrnou rychlost. A to ve zlomku vteřiny. Je ta rychlost v obci vyšší, než 50 km/h? *Cvák* a jste na fotce i s SPZkou. Znám lidi, co zkoušeli pod radary poslušně zpomalit na přijatelnou rychlost a mezi nimi dupali na plyn, co se dalo. Samozřejmě pevné ruce zákona neunikli a museli platit.

Mikrovlnné měření

Mikrovlnné měření funguje na bázi Dopplerova efektu (viz obrázek). Vlny putují z radaru přímo ke karosérii vašeho auta, které je odrazí zpátky, ale v lehce jiném směru, protože se to auto přeci jen pohybuje. Kromě směru se také změní frekvence těchto vln, díky čemuž speciální software vypočítá rychlost jedoucího vozidla. 

dopplerův efekt

Laserové měření

Třetí a celkem jednoduchý způsob způsob měření rychlosti, proti kterému ale také není žádná obrana. Policista namíří laserový radar buď na přední nebo zadní část vozu (na bok to nefunguje) a do dvou vteřin už zná vaši rychlost. První laserový paprsek se odrazí od vašeho auta a podle toho, jak dlouho mu to trvalo vypočítá vzdálenost. Druhý laserový paprsek, který byl vyslán o pár milisekund později udělá to samé a tyto dvě informace už zvládne převést do rychlosti jedoucího vozidla.

Závěr

Další způsob je radar na měření rychlosti v obci, toho se bát nemusíte. Je to pouze informační tabule, která vám říká, že jste ignorant a že máte zpomalit, protože jste v nehodovém úseku a mohou tudy procházet děti.

  • Vytvořeno dne .

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

S výběrem hostingu nám pomáhá: https://www.nejlepsi-webhostingy.cz